Alessandra Agnese, Paola Partsalaki, Carmith Shaï

WORKSHOP

"Ve všem je trhlina, tak se dovnitř dostává světlo"   /CZ

Arteterapeutická intervence první pomoci: dialog mezi světlem a stínem

V těžkých a život ohrožujících situacích je vnímání existenciálního smyslu života zkreslené a chybí mu světlo. V době temnoty se zvyšují emoce nejistoty a pochybnosti o schopnostech přemýšlet a reagovat.

Postižena je biologická, mentální, psychologická, sociální a duchovní úroveň.
V tomto workshopu budeme pracovat se smysly od tmy ke světlu, projdeme různými fázemi od předsymbolického jazyka k symbolickému, zpřístupníme verbální úroveň a aktivujeme představivost.
Budeme vést dialog mezi protiklady vycházejícími z temnoty a světla, abychom v tomto konfliktu bezpečně setrvali a našli funkční smysl.
Tento workshop lze využít jako nástroj první pomoci arteterapeutické intervence, na pomoc skupinám i jednotlivým pacientům v klinickém nebo sociálním prostředí, když čelí krizovým obdobím, jako jsou: pandemie, války, osobní traumata, smutek a beznaděj.
Jak doporučuje Mezinárodní společnost pro studium traumatického stresu (ISTSS), inovativní intervence by se neměly zaměřovat přímo na expozici traumatu.
Použití univerzálního jazyka archetypálních symbolů temnoty a světla umožňuje obsáhnout kulturní rozdíly a celý celoživotní vývoj od dětí po seniory.
Stupně tohoto workshopu umožňují zažít sled úrovní, které vyjadřují kompletní proces arteterapie.

Přihlášení na workshop proběhne první den na místě konání konference !


"There is a crack in everything that's how the light gets in"   /EN

A first aid art therapy intervention: a dialogue between light and shadow

In difficult and life threatening situations, the perception of existential life meaning is distorted and lacks light. In times of darkness, the emotions of uncertainty and insecurity decrease the ability to think and react. The biological, mental, psychological, social and spiritual levels are affected.

In this workshop we will work with the senses from darkness to the light, going through different phases from the pre-symbolic language, to the symbolic one, accessing the verbal level and activating the imagination.

We will be engaged in a dialogue between opposites, emerging from darkness and light, to stay safely in this conflict and find a functional meaning.

This workshop could be used as a tool of first aid art therapy intervention, to help groups and individual patients in clinical or social settings when facing crisis periods like: pandemics, wars, personal traumas, mourning and hopelessness.

As recommended by the International Society of Traumatic Stress Studies (ISTSS), innovative interventions should not focus on trauma exposure directly. Following this suggestion, this workshop has been designed to be applied even in emergency situations, when patients are going through the actual traumatic event.This proposal can also be used in short term intervention as well as on an ongoing treatment without the need of verbalising the trauma.

Using the universal language of archetypal symbols of darkness and light, allows to embrace cultural differences and all the lifespan development from children to elders.

The stages of this workshop permit to experience a sequence of levels that articulate a complete art therapy process.

Registration for the workshop will take place on the first day at the conference venue! 


Alessandra Agnese, umělkyně (Akademie výtvarných umění) a arteterapeutka (ATI, Itálie), uznávaná arteterapeutka na Goldsmith College v Londýně. Již přibližně dvacet let pracuje se zaměřením na léčbu traumat ve vzdělávacím, lékařském, rehabilitačním, sociálním a školním kontextu: v lékařské arteterapii na pediatrii a dětské neuropsychiatrii a s dospělými na onkologii, hematologii a při transplantaci kostní dřeně; také s dospívajícími s fyzickými a učebními obtížemi a se ženami ve vězení. Vyučuje na školách zaměřených na arteterapii. Je členkou představenstva APIArT (Italská asociace profesionálních arteterapeutů), kde zastává následující funkce: hodnotitelka pro přijímání zahraničních studentů; externí posuzovatelka diplomových prací. Má soukromou praxi také online. Je řádnou členkou EFAT, členkou výboru pro profesní rozvoj a AT online SIGs. Spolupracuje s Institutem integrované medicíny a v Hospici Ghirotti s pacienty v terminálním stádiu ALS, jejich příbuznými a zdravotnickým personálem, s Parkinsonem a neurodegenerativními onemocněními (Itálie).

Alessandra Agnese, Artist (Fine Arts Academy) and Art Therapist (ATI, Italy), recognized as Art Psychotherapist from Goldsmith College, London. She has been working for around twenty years focusing on the treatment of trauma in educational, medical, rehabilitation, social and school contexts: in Medical Art Therapy in Pediatrics and Child Neuropsychiatry and with adults in Oncology, Hematology and Bone Marrow Transplant; also, with teenagers with physical and learning difficulties and with women in prison. She teaches in Art Therapy training schools. She is APIArT Board member (Italian Association of Professional Art Therapists), with the roles: evaluation for the admission of oversea students; thesis external examiner. She has private practice also online. EFAT full member, part of the Professional Development Committee and AT online SIGs. She works with Institute of Integrated Medicine and in Hospice Ghirotti with ALS, terminal patients, their relatives and the medical staff, with Parkinson and neurodegenerative diseases (Italy).


Paola Partsalaki, umělkyně, speciální pedagožka umění, magisterský titul v oboru psychoterapie uměním (Centrum umění a psychoterapie v Aténách, Řecko), magisterský titul v oboru vzdělávání dospělých (Open University of Cyprus).Kreativní supervizorka pro terapeuty (Athyrma a Connective Drama).Má zkušenosti s uměním a výukou umění ve speciální škole pro dospívající více než 20 let.
Paola Partsalaki pracovala v oblasti arteterapie se skupinami pacientů s Alzheimerovou chorobou, roztroušenou sklerózou, dětmi a dospívajícími s mentální retardací, různými postiženími a ve spektru autismu. Má soukromou praxi, v níž se věnuje dětem, dospívajícím a dospělým s problémy v každodenním životě. Pracuje s matkami a dětmi a celou rodinou, aby zlepšila vazby a vztahy v rodině.
Vyučuje arteterapii v Řecku (Art Psychotherapy Center , ICPS College) i v zahraničí a také vede studenty na stáži v Art Psychotherapy Center v Aténách v Řecku. Pracuje také jako kreativní supervizorka.
Akreditovaná členka EAP (Evropská asociace psychoterapeutů) . Řádný člen Evropské federace arteterapie-EFAT. Spolupředsedkyně Výboru pro profesní rozvoj EFAT.

Paola Partsalaki, Artist, Special Educator of Arts, MSc Art Psychotherapy (Art and Psychotherapy Center in Athens, Greece), MSc Adults' Education (Open University of Cyprus).Creative Supervisor for Therapists (Athyrma and Connective Drama). has a background in Art and in art teaching in Special Education Vocational School for adolescents for over 20 years.

Paola Partsalaki has worked in the field of Art Therapy with groups of patients with Alzheimer disease, Multiple Sclerosis, children and adolescents with mental retardation, different disabilities and in the spectrum of Autism. She is having her private practice dealing with children, adolescents and adults with problems in their everyday living. She works with mothers and children and the whole family, to improve the bond and the relationships within the family.

She teaches Art Therapy in Greece (Art Psychotherapy Center , ICPS College) and abroad and also supervises the students in placement inArt Psychotherapy Center in Athens Greece. She works also as a Creative Supervisor.

.Accredited member of EAP (European Association of Psychotherapists) . Full member of the European Federation of Art Therapy-EFAT. Co-Chair of EFAT's Professional Development Committee.


Carmith Shaï je francouzská klinická arteterapeutka, absolventka Lesley University (USA) v oboru expresivní umělecké terapie (specializace arteterapie) a magisterského oboru klinické poradenství v oblasti duševního zdraví. Pracuje v klinických zařízeních, jako jsou nemocnice a zdravotně-sociální instituce, a také ve své soukromé praxi s onkologickými pacienty, staršími lidmi postiženými neurodegenerativními chorobami, s lidmi, kteří přežili holocaust, v rámci psychosociální multidisciplinární struktury a s populací imigrantů a uprchlíků. je součástí organizačního týmu Soin et Spiritualité, který školí profesionály a dobrovolníky v oblasti duchovní péče na konci života. Carmith se stala členkou Sítě evropských arteterapeutů (NEAT), z níž vznikla Evropská federace arteterapie (EFAT). Je řádným individuálním členem této federace, od roku 2020 spolupředsedá Výboru pro profesní rozvoj EFAT a je akreditovanou členkou Francouzské arteterapeutické unie (SFAT). Od roku 2021 žije v Portugalsku.

Carmith Shaï is a French Clinical Art Therapist graduated from Lesley University (USA) in Expressive Arts Therapies (specialisation Art Therapy) and Clinical Mental Health Counselling masters degree. She works in clinical settings such as hospitals and medico-social institutions as well as in her private practice with oncology patients, elderly affected by neurodegenerative diseases, with Holocaust survivors within a psycho-social multidisciplinary structure and with a population of immigrants and refugees.She is part of the organisational team of Soin et Spiritualité, which trains professionals and volunteers to spiritual care for the end of life. Carmith joined the Network of European Art Therapists (NEAT) which gave birth to the European Federation of Art Therapy (EFAT). A full individual member of the federation, she is the Co Chair of EFAT's Professional Development Committee since 2020 and accredited member of the French ArtTherapy Union (SFAT). She has lived in Portugal since 2021.


Světlo a stín