Mgr. Monika Bucharová
WORKSHOP

Virtuální muzikoterapie zblízka: co, proč a jak?
Virtuální muzikoterapie (VMT) se během pandemie COVID-19 stala světlem v temnotě pro mnoho muzikoterapeutů a jejich klientů. V kontextu pandemie byla pro mnohé jedinou možností, jak pokračovat v terapii. Ačkoliv pandemie již před nějakou dobou skončila, otázka konceptu VMT stále visí ve vzduchu. Je to něco, co by mohlo být důležité i mimo pandemii? V jakých kontextech může být VMT užitečná a pro koho?
Tento workshop nabízí prostor k prozkoumávání našeho vztahu k virtuálnímu prostředí a zároveň možnost sdílet vlastní zkušenosti. Podíváme se na rozdíly mezi různými modalitami uměleckých terapií v online prostředí. Ponoříme se do specifik VMT a zaměříme se na doporučení, jak k této formě práce přistupovat. Jaké metody a techniky se online používají nejčastěji a co naopak nefunguje? Praktické poznatky o tomto možná ne nejpopulárnějším, ale přesto důležitém tématu budou zkoumány hravým, praktickým a zvídavým způsobem. Jaké stíny a světla se objevují, když o VMT mluvíme nebo ji praktikujeme?
Monika v rámci svého doktorského výzkumu analyzovala více než 130 studií publikovaných v této oblasti a využívá je jako základ k nabízenému workshopu.
Přihlášení na workshop proběhne první den na místě konání konference !
Workshop /EN
Exploring Virtual Music Therapy: what, why and how?
Virtual Music Therapy (VMT) became a light in the darkness of COVID-19 for many music therapists and their clients. Back in the pandemic context, this was, for many, the only way to continue therapy. While the pandemic has been over for some time now, the concept of VMT is hanging in the air. Is this something that has proven to be useful also outside of the pandemic? In which contexts can VMT be helpful, and for whom?
This workshop offers a space for exploration of our relationship with the virtual environment, along with the possibility of sharing our own experiences. We will look into the differences between various modalities of art therapies in online work. We will dive into the specifics of VMT and look at recommendations on how to approach this type of work. What methods and techniques are most frequently used online, and what does not work? Practical insights about this—maybe not the most popular, but still an important topic—will be explored in a practical, playful, and curious way. What shadows and lights are present when we talk about or practice VMT?
Monika has, as part of her PhD research, analyzed more than 130 studies published in the field, which she uses as a basis for the workshop.
Registration for the workshop will take place on the first day at the conference venue!

Monika je lektorka, psycholožka a muzikoterapeutka a zároveň také hudební umělkyně. Tato jedinečná kombinace jí umožňuje propojit svět hudby, kterou miluje a terapie, která jí dává v práci smysl. V současnosti je doktorandkou na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde se věnuje výzkumu virtuální muzikoterapie. Pracuje jako muzikoterapeutka na psychiatrické klinice a jako lektorka na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Vedle své akademické a terapeutické činnosti se věnuje vlastním hudebním projektům pod pseudonymem moncello.
Monika is a lecturer, psychologist and music therapist who is also a musician herself. This unique combination allows her to connect the world of music, which she loves, with therapy, which gives her work meaning. Monika is currently a PhD candidate at Palacky University in Olomouc, researching virtual music therapy. She works as a music therapist at a psychiatric clinic and as a lecturer at Janáček Academy of Performing Arts in Brno. Alongside her academic and therapeutic work, she pursues her own musical projects under the pseudonym moncello.
Světlo a stín.